HISTORIA ROZWOJU HODOWLI ROTTWEILERÓW W POLSCE cz.III,IV

( Autor Aleksandra Tarczyńska – Mizak przedruk artykułów z lat 1996-2002, które ukazywały się w kwartalniku „Rottweiler” )

cz. III napisana w lipcu 1997r.

Kolejne – importowane w 1-szej połowie lat 80-tych do Polski rottweilery pochodziły z byłej Czechosłowacji. Były to: BETTY Pod Cvilinem. GRETA Ortles, rodzeństwo ASSIA i ARAMIS Zlata Krapelka, CEDRA z Mesta Vakosu, ARINA Ma-Na, AKA-ENA Mar-Sar oraz ELVIS Alet i CHARLOT Ortles. Z Węgier pochodziło przyrodnie rodzeństwo CEZAR Kharon i DORKA Kharon, z byłego ZSRR – ARIKA. W 83r. sprowadzono też pierwszego rottweilera z Zachodu – LADYSA J:R.

BETTY pod Cvilinem (ur. 11.09.83r., o: AXIS Jasny Cil, m: ORZA Kralicky Sneżnik) dała początek hodowli „z Piastów Opolskich” p. Roberta Karbownika z Osin. Urodziła w tej hodowli 4 mioty – w 87r. po DINO Neckar, w 88r. po CH BRUCE-LEE Od Imbroma , w 89 i 90r. po CH MAX-ie z Głęboczka. W macierzystej hodowli pozostawiono suczkę z I-ego miotu – AMMĘ z Piastów Opolskich, która w latach 89 i 90 dała 2 mioty – oba po CH MAX-ie z Głęboczka. CYBETA z Piastów Opolskich, córka BETTY Pod Cvilinem i CH MAXA z Głęboczka zapoczątkowała białostocką hodowlę „Antidotum”, do której trafiła również córka AMMY i MAXA – ur. w 90r. CH ELIDA z Piastów Opolskich.

GRETA Ortles ur. 18.03.83r. (PKR O-CLXXXVIII-46167 o: AGAR Kerspan, m: BERGA Ortles) oraz miotowe rodzeństwo ASSIA i ARAMIS Zlata Krapelka ur. 09.05.84r. (o: BRANDY Alet, m: BRIA Beryl) zostały sprowadzone przez Justynę Bielicką z Bydgoszczy, właścicielkę hodowli „Negrus”. GRETA pochodziła ze znanej czechosłowackiej hodowli, której przedstawicielem był m.in. bywający w Polsce na wystawach INT CH CARLOS Ortles – czynny na terenie Czechosłowacji reproduktor, pies ciężkiego typu, dość limfatycznej budowy. Suka ta dała w hodowli „Negrus” 2 mioty (w 85 i 86r. – „G” i „F” – z miotu „F” pozostała w macierzystej hodowli suka FURIA Negrus) po czym została sprzedana i dała jeszcze 3 mioty pod przydomkiem „Ga-Jan”.

ASSIA Zlata Krapelka pod przydomkiem „Taranis” dała 3 mioty, z którego najbardziej udany był ostatni – urodzony w 87r. miot „D” po INT CH ALFIE Remedium. Pochodziły z niego m.in. 3 bardzo ładne suki hodowlane – DOXA Taranis (hod. „Ulanma”), DUMA Taranis (hod. „Negrus”) i DINA Taranis (hod. Haliusz”).

ARAMIS Zlata Krapelka (PKR O-CXCIX-48459) był reproduktorem w Oddziale Bydgoszcz. Dał kilka suk hodowlanych m.in. pozostawioną w hodowli „Negrus” HAGĘ Negrus oraz HILDĘ Negrus (hod. „Almarma”), HERĘ Negrus (hod. Emato”), HOLKĘ Negrus (hod. „Hatteria”) GINĘ Negrus (hod. “z Wandynów”). Kolejna “Czeszka” – CEDRA z Mesta Vakosu ur. 16.11.84r. (o:BAM Farebny Sad, m: ARETA Lu-Bla-Va) zapoczątkowała hodowlę rottweilerów pod przydomkiem An-Ro-Ge w Oddziale Poznań. Przez hodowlę tę założoną przez p. p. Janinę i Ryszarda Goetzów przewinęło się w późniejszych latach sporo suk hodowlanych a także kilka importowanych z terenu Niemiec reproduktorów, którym poświęcę kilka słów w dalszej kolejności.

CEDRA dała m.in. urodzoną w 86 r. BRENDĘ An-Ro-Ge (o: CH FIGO Omen), która była matką BONY Pa-We-La (o: LENTO v. Drachenberg) – suczki zwracającej na wystawach uwagę ładną, harmonijną budową i dobrą prezentacją. W 87r. CEDRA została pokryta duńskim INT CH DUX-em (o: ASTOR v. FUSSE der Eifel, m: Zoars XITA).Ze skojarzenia tego urodził się miot „D”, później było jeszcze kilka innych miotów po sprowadzonych do hodowli An-Ro-Ge reproduktorach. Importowane z byłej Czechosłowacji rottweilery trafiły również do Wałbrzycha. Była to sprowadzona przez p. p. Zająców para: suka AKA-ENA Mar-Sar ur. 05.07.85r. (o: EX v.d. Gruberheide, m: DRUSILA Alet) i pies CHARLOT Ortles ur. 07.03.85r. (o: INT CH CARLOS Ortles, m: DESY v. Teufelssitz). CHARLOT w niczym nie przypominał swego masywnego ojca CARLOSA. Był psem zupełnie innego typu, dość drobnej kości. Z AKA-ENĄ dał w latach 89 i 90 mioty „G” i „H” pod przydomkiem „od Zająców”. ARINA Ma-Na ur. 20.04.84r. ( o: INT CH CARLOS Ortles, m: AGINA z Bramy Krkonos) oraz ELVIS Alet ur. 08.03.85r. (o: CARLOS Ortles, m: FEE v.d. Sangerstadt) właściwie nie zaistniały w naszej hodowli. Po ELVIS-ie był jeden miot „G” w tarnobrzeskiej hodowli „z Ciaputkowa” (m: CZARNA BERTA Łódź Charona).

Pochodząca z byłego ZSRR suka ARIKA ur. 02.10.83r. (o: CEZAR m: STELLA) będąca własnością p. Emilii Hermaszewskiej z Warszawy dała kilka miotów pod przydomkiem „z Gwiazdozbioru Andromedy” – wszystkie po LADYS-ie J:R. Spośród jej potomstwa do hodowli wszedł reproduktor CENCER i suczka COLUMBIA (hod. „od Susi”).

Do kieleckiej hodowli „Ajma” jej właściciel p. Andrzej Rożek sprowadził w latach 84-85 rottweilery z Węgier – suczkę DORKĘ Kharon ur. w 84r. (o: INT CH DUX, m: KILLER Rage) i psa CEZARA Kharon ur. 10.01.85r. (o: INT CH JOCK Copertina, m: KILLER Rage). DORKA Kharon pokryta INT CH ALFEM Remedium dała w 87r. miot „C” a w nim m.in. suczkę CERĘ Ajma (hod. „Zgraja Michałowic”), w 92r. pokryta synem ALFA – CH SZAMANEM z Czarciej Gawry – miot „I”. CEZAR Kharon zakwalifikowany w kieleckim oddziale do hodowli jako reproduktor krył w latach 88-91.

Latem 83r. przyjechał ze Szwecji do Polski do hodowli „od Beliny” LADYS J:R Lilla Hagsater ur. 13.06.83r. (PKR O-CLVII-39693, o: MANFRED, m: Rektorsgardens LADY). Import ten był wielką nadzieją zarówno jego właściciela p. Jana Borzymowskiego jak i polskich hodowców, ponieważ hodowla oparta była dotąd na psach pochodzących z NRD, Czechosłowacji, ZSRR i Węgier. Był to więc pierwszy rottweiler z tzw. „zachodu”. LADYS J:R nazywany przez właściciela „OLAFEM”, rozwijał się zupełnie inaczej niż większość naszych rottweilerów. W młodym wieku był wysoki, ale brakowało mu odpowiedniej do wzrostu masy, której pełnię osiągnął dopiero ok. 3-go roku życia. Był psem bardzo dużym (w górnej granicy wzrostu) o ładnej, długiej szyi i charakterystycznej , lekko garbonosej głowie. Nie zrobił błyskotliwej kariery wystawowej, nie uzyskał championatu, ale dolał świeżej, zupełnie obcej krwi do naszych hodowli. Krył w latach 85-92 suki z całej Polski i pozostawił po sobie bardzo liczne potomstwo, a wśród niego siedmioro z tytułem CH Pl.. Były to OLD NERON Duma Ewy (m: CH Pl. NORA od Jancola), MAX z Głęboczka (m: ALTA Remedium), ATOS z Ciaputkowa (m: BONA od Beliny), SVEN Kawalkada (m: BIRMA z Głęboczka), HEROS z Leśnego Domu (o: KIZI Neckar), CENZOR z Wieczorowej (m: BERTA z Zaskoczenia), TORA z Czarciej Gawry (m: NAJA Korund). Weszły one do hodowli w macierzystych oddziałach, suka TORA z Czarciej Gawry była założycielką hod. „Dom Argosa”. Spośród potomstwa LADYSA J:R do dalszej hodowli weszło jeszcze kilka reproduktorów – RUMBO od Jancola (m: NELA od Jancola), BORIS Andoria (m: DANFI Wielka Żuława), ODYS z Krainy Mrozów (m: DORA Nizenkol), POCISK Kawalkada (m: CH Pl. SZAJKA Kawalkada), BOHUN z Ciaputkowa (m: BONA od Beliny), DEMON Aklap (m: CH Pl. BERTA Ajma), BERDO z Przywiśla (m: PRIMA z Nadola) a także liczna rzesza suk hodowlanych. Jego udział w tworzeniu nowego pogłowia rottweilerów w Polsce był więc niezaprzeczalny i znaczący.

LADYS J:R Lilla Hagsater

W oparciu o wyhodowane w latach 80-tych rodzime już pogłowie rottweilerów powstawały w Polsce nowe hodowle, z których nieco uwagi należy się tym z nich, które trwają i hodują do dzisiaj.

W Łodzi w roku 84 urodził się pierwszy miot rottweilerów w hodowli „Nizenkol” p. Zenona Kowalskiego. Ojcem tego miotu był CH ERMS od Maruchy, matką INEZ Swoboda. W roku następnym suka ta pokryta CH GERO Spod Modrzewia dała łódzkiego reproduktora WULKANA Nizenkol. BETI Kryzys, druga suka w tejże hodowli dała w 86r. CH OMEGĘ Nizenkol, której ojcem był syn INT CH ALFA Remedium – CH SZAMAN z Czarciej Gawry. OMEGA Nizenkol pozostała w macierzystej hodowli i w 90r. pokryta CH DAN-em z Rybia dała CH KONTRĘ Nizenkol, a w 92r. również po CH DAN-ie z Rybia reproduktora WAMPIRA Nizenkol. CH KONTRA Nizenkol również pozostała w macierzystej hodowli. Pokryta w 92r. swoim dziadkiem CH SZAMANEM z Czarciej Gawry dała doskonałą sukę Zw.Kl.CH Pl. RAJĘ Nizenkol. W następnym roku kryta w Niemczech GRAF-em v.d. Teufelsbrucke dała doskonały miot „B” a w nim m.in. reproduktory BLER Nizenkol, BIK-a Nizenkol oraz suki – INT CH BRIKSI Nizenkol, CH Pl. BASZA Nizenkol. Wszystkich szczeniąt w tym miocie było 10. W Nizenkolu pozostały – BLER, BRIKSI, BASZA, BEZI. Do hodowli Nizenkol należała też urodzona w 87r. PAULA Drawsko (o: CH Pl. BOSFOR Dardanele, m: LORENA Korund) oraz reproduktory – CH Pl. SANDO od Beliny (o: BRIX v. Muchlental, m: CERA od Maruchy) – sprzedany później na Węgry, CH DAN z Rybia (o: CH DARGO Neckar, m: CH BORA z Rybia), ABBAJ Wielka Żuława (o: CAR Omen, m: ALFA Remedium).

BASZA Nizenkol

BRIKSI Nizenkol

W Warszawie w 85r. powstała kolejna hodująca po dziś dzień hodowla rottweilerów p. Krystyny Babireckiej z przydomkiem „Kawalkada”. Pierwszy miot w tej hodowli urodził się 25.01.85r. od suki BIRMY z Głęboczka po należącym do Kawalkady reproduktorze AUGRITT-cie z Klaudyny. Był to inbred 2:4 na CH Pl. CUNO v. Haus Will. Z miotu tego pochodziła pozostawiona w Kawalkadzie CH SZAJKA Kawalkada a także suki SZAJBA (hod. „z Rejmontowa”), SZANSA (hod. „Ulmus”), SZÓSTKA (hod. „Avocado”). Z następnego miotu BIRMY po LADYSIE J:R pochodził ur. w 86r. CH Pl. SVEN Kawalkada – reproduktor należący do oddziału Lublin. W 89r. BIRMA została ponownie pokryta AUGRITT-em z Klaudyny i dała miot „N” a w nim reproduktora NORTONA Kawalkada oraz suki hodowlane – NASHVILLE (hod. „Umowna”), NEBRASCĘ (hod. „od Andrasia”) i NIAGARĘ (hod. „Assarion”) – matkę późniejszego INT CH BRUTUSA Assarion. BIRMA z Głęboczka dała w Kawalkadzie 7 miotów, jej córka CH Pl. SZAJKA Kawalkada – 5. Synem SZAJKI jest reproduktor CH Pl. WESTMAN Kawalkada (o: Borgvaale PRINZ of DARKNESS). W latach późniejszych przez Kawalkadę przewinęła się prawdziwa kawalkada suk hodowlanych a także psów – reproduktorów, ale BIRMA i SZAJKA były w niej do końca swoich dni.

LUANDA Kawalkada

Hodowla Kawalkada w 87r. importowała następnego po szwedzkim LADYS-ie J:R rottweilera z zachodu. Jest nim sprowadzony z Wielkiej Brytanii Borgvaale PRINZ of DARKNESS ur. 15.10.87r. (o: PANDLEY Leopold, m: NORSE MAIDEN of Borgvaale). Pies ten, podobnie jak LADYS J:R nie zrobił u nas kariery wystawowej ani championatu, natomiast był absolutnym rekordzistą jeżeli chodzi o ilość pokrytych suk. Był również wypożyczany na Litwę, gdzie pozostawił po sobie sporą stawkę hodowlaną. Potomstwo „BORGA” jest dość wyrównane, grubokościste, dziedziczy po ojcu zrównoważony charakter. Mimo rekordowej ilości potomstwa – championa wystawowy uzyskało tylko troje – WESTMAN Kawalkada (m: CH SZAJKA Kawalkada), MAT od Beliny (m: NEL od Beliny), ZORBA z Rybia (m: LIRA v. Haus Duffenter). Oprócz tej utytułowanej trójki do hodowli weszła spora stawka dzieci „BORGA” a wśród nich reproduktory: DUKAT Remedium (m: CH PASJA Panaceum), ACHILLES z Rejmontowa (m: SZOTA z Rejmontowa), ULSTER Kawalkada (m: TINA Tempest), ELF Kawalkada (m: PETRA z Rybia). W szybko powiększającym się w Polsce pogłowiu rottweilerów rekordzista „BORG” ma również duży udział.

FILON Duma Ewy

Z reproduktorów rodzimej już hodowli, które odegrały rolę w kształtowaniu pogłowia rottweilerów w latach 80-tych należy wspomnieć o CH BRANDO Wielka Żuława z Piotrkowa Trybunalskiego ur. 21.04.84r. (o: CH ERMS od Maruchy, m: ALFA Remedium), który był ojcem znanego później wielokrotnego triumfatora wystaw CH Pl. FILONA Duma Ewy oraz CH Pl. ELFA Dak. W oddziale Poznań czynnym reproduktorem był CH Pl. FIGO Omen ur. 09.04.83r. (o: CH Pl. ARAS Omen, m: ALFA od Beliny), oddział Gdańsk posiadał CH Pl. BOSFORA Dardanele ur. 23.09.84r., który sporo krył na terenie wybrzeża i nie tylko. BOSFOR był synem mało znanego HARUNA ze Złotej Puncy i KAJI z Kaponiery – córki KAMY z Rybia – miotowej siostry CH KORY z Rybia. Zwracał uwagę ładną sylwetką, którą nieco szpecił za długo przycięty ogon, wzorcową głową. Spośród jego potomstwa championaty wystawowe uzyskały: EMIR z Pałacu Marysieńki (m: BOMBA z Murków), PEGAZ Drawsko (m: LORENA Korund) oraz ZBIR Znad Szpęgawskich Jezior (m: PAMPA Panaceum).

W okresie lat 80-tych nie były u nas popularne wyjazdy hodowców z sukami do krycia za granicę – zwłaszcza zachodnią. Trudności z tego rodzaju przedsięwzięciami były wówczas spore – i te formalne, i co tu dużo mówić – finansowe też. Dlatego na palcach jednej ręki można było policzyć takie wydarzenia. Jednym z nich był wyjazd właściciela kieleckiej hodowli „Ajma” p. Andrzeja Rożka do ówczesnej RFN i pokrycie CH SOMY z Czarciej Gawry Zw. Świata INT CH BRANDO v. Haus Neubrand.

BRANDO V. HAUS NEUBRAND

Wynikiem tego krycia było urodzenie się 11.01.86r. trzech szczeniąt z przydomkiem „Ajma” – BOHUNA, BERTY, BRENDY. BOHUN niestety padł jako szczeniak i straciliśmy potencjalnego reproduktora z ciekawym rodowodem, BERTA uzyskała tytuł CH Pl. I była założycielką hodowli „Aklap” w której dała 4 mioty. Z urodzonego w 87r. po CH BARI Neckar (inbred 2:3 na INT CH ALFA Remedium) pochodził znany i ceniony reproduktor CH Pl. CERBER Aklap, z urodzonego w 89r. po LADYS-ie J:R DEMON Aklap – reproduktor w oddziale Gdańsk. BRENDA Ajma dała kilka miotów pod przydomkiem „Ben Asama”. CH Pl. SOMA z Czarciej Gawry w następnych latach była kryta jeszcze 2 razy w RFN. Niestety jedno krycie okazało się puste, miotu z następnego krycia nie udało się odchować z przyczyn losowych. Ojcem kolejnych 2 miotów tej znakomitej suki był importowany z Węgier do hodowli „Ajma” CEZAR Kharon a w roku 90 SOMA urodziła jeszcze jedną znaną później z wystaw CH Pl. GRETĘ Ajma, której ojcem był CH Pl. DAN z Rybia.

Psem ze znanej hodowli niemieckiej vom Buchberg – GERO vom Buchberg – była dwukrotnie kryta suka Alicji Tkacz z Katowic – GINA spod Modrzewia, dając szczenięta z przydomkiem „Atwa”. W 85r. urodziła się AROZA-PEGGI Atwa (hod. „Karwamag”) oraz AWRA Atwa – założycielka hodowli „Rzymski Szlak”, w rok później szczenięta z miotu „B”.

cz. IV napisana w kwietniu 1998r.

II – ga połowa lat 80-tych to okres stale rosnącej popularności rottweilera jako rasy, sporego popytu na szczenięta, nowych nabytków z zagranicy. W poszczególnych oddziałach ZKwP z roku na rok rośnie liczba suk hodowlanych a w związku z tym rejestruje się coraz to nowe przydomki hodowlane, przybywa reproduktorów rodzimej hodowli a także dochodzą nowe importy. Importowano również kilka suk.

W 86r. do oddziału łódzkiego przybywa z Czechosłowacji GAJA Alet ur. 15.01.86r. (PKR O-CCXLI-58217, o: COB iż Doline Cetiri Rijeke, m: FEE v.d.Sangerstadt), której właścicielem był p. Roman Pankowski z Łodzi. Suka ta uzyskała championat wystawowy i dała dwa mioty pod przydomkiem „z Działek Helenówka” – oba po CH Pl. SZAMANIE z Czarciej Gawry. Z urodzonego w 88r. miotu pochodził reproduktor ERMS z Działek Helenówka, z następnego (90r) suka hodowlana ARISA z Działek Helenówka (hod. „z Latyńskiego Domu”).

Również z Czechosłowacji przybyła do bydgoskiej hodowli „Negrus” 3 letnia IRYSKA Ortles ur. 21.05.86r. (o: INT CH CARLOS Ortles, m: BRIXIE Cerne Nadeje). Spośród szczeniąt IRYSKI do hodowli weszły: ur. w 89r. po GULIWERZE v. Amonit TORA Negrus, ur. w 90r. po NIK-u z Dworu Kingi CH Pl. ZADRA Negrus (hod. „Nidus”) i jej miotowe siostry ZUZA Negrus (hod. „Amica Mea”) i ZORKA Negrus (hod. „spod Szrenicy”, później „An-Ro-Ge”), ur. w 92r. po SABAT Negrus – INDRA Negrus ( hod. „Berdysz”) i jej miotowa siostra ITAKA Negrus (hod. „Joko-Mar”).

W 89r. przybył do hodowli „Negrus” wydzierżawiony z RFN GULIWER v. Ammonit ur. 23.06.86r. (o: BULLI v. Bayerland, m: ASSI v. Handstein), który krył w Polsce w latach 89-90. Pozostawił po sobie reproduktory – ROGER-a Negrus i ATOS-a z Witemii ( matką obu psów była HAGA Negrus) oraz ZORRO ZGRAJA z Michałowic (m: CERA Ajma), a także kilka suk hodowlanych. Oprócz wydzierżawionego GULIWERA hodowla „Negrus” sprowadziła też jego miotową siostrę GERMANIĘ v. Ammonit. GERMANIA dała w hodowli „Negrus” 4 mioty. Z ur. w 88r. po NIK-u Z dworu Kingi pochodził reproduktor NIGER Negrus i suki hodowlane NIKE i NORA (hod. „Negrus”) oraz NELLY (hod. „Rott-Man”), z następnego, ur. w 89r. po IVO Negrus – reproduktor SABAT Negrus oraz suki – SABA Negrus (hod. „Vadus”) i SORA Negrus (hod. „Ultima Forsa”). W 90r. ponownie po NIK-u z Dworu Kingi urodziła się YANDA Negrus (hod. „Orlanka”) a w 91r. po sprowadzonym do hodowli „Negrus” ILLAX-ie v. Ammonit – EMMA Negrus (hod. „Palmaris”). HEIDI v. Ammonit dała w hodowli „Negrus” miot „P”, ojcem którego był NIK z Dworu Kingi.

W roku 1987 przybyły z Belgii do Raszyna pod Warszawą – do hodowli „z Rybia” – nowe importy. Były to miotowe rodzeństwo – LORD i LIRA v. Haus Duffenter ur. 04.08.87r. (o: VASCO v. Kastanienbaum, m: SANNIE). Ze strony ojca były wnukami pięknego HASSANA v. Konigsgarten. Jako pierwsze rottweilery z Belgii wzbudzały duże zainteresowanie. LORD krył w latach 89-90, później zmienił właściciela, co niekorzystnie odbiło się na wykorzystaniu go jako reproduktora. Pozostawił po sobie niewiele potomstwa, z którego do dalszej hodowli weszły pojedyncze egzemplarze m.in. reproduktor GEM z Kuny (m: GARDA z Kuny) i kilka suk – siostra GEMA GUZIA z Kuny (hod. ”z Zagorzynka”), DOXA Andoria (hod. „Villanova”), MAXI Ursynowskie Jary (hod. „u Stryjków”) oraz ALISSA Mykanos (hod. „Mina”).

Siostra LORDA LIRA v. Haus Duffenter była zdecydowanie lepsza od brata, nieduża, zwarta, mocnej kości. Uzyskała championat wystawowy i dała w hodowli „z Rybia” 6 miotów. Z pierwszego miotu LIRY ur. w 89r. po Borgvaale PRINZ of DARKNESS do hodowli weszły 4 suki – ZUZA z Rybia (hod. „Via Naturalis”) , ZORBA z Rybia (hod. „Pia Fidelia”), ZGRAJA z Rybia (hod. „ Jasny Grom”) i ZADRA z Rybia (hod. „Conan”). Drugi miot ur. w 90r. był efektem zagranicznego krycia (w Austrii) psem wybitnie użytkowym, odnoszącym w swoim kraju znaczące sukcesy – MARCO v.d.Burg Rottweil, który był synem Zwyc Świata BRANDO v. Haus Neubrand i austriackiej DORIS v. Magdeburg. Z miotu tego pochodzą reproduktory – CH Pl. AJAKS z Rybia, AKRON z Rybia, ATLAS z Rybia oraz suka hodowlana AZJA z Rybia (hod. „Katon”). CH Pl. AJAKS z Rybia początkowo należał do macierzystej hodowli, później jako trzylatek został odkupiony przez p. Katarzynę Jaroszyńską do hodowli „z Kuny” i tym samym uratowany przed wywiezieniem go za wschodnią granicę. Byłaby to niewątpliwie strata dla naszej hodowli, gdyż pies ten był chętnie używany jako reproduktor w latach 90-tych i dał sporo dobrego i wyrównanego potomstwa z charakterem. Po dziadku MARCO v.d.Burg Rottweil są to rottweilery doskonałe użytkowo, twarde, a i eksterierowo niczego im nie brakuje. Następne mioty LIRY z różnymi reproduktorami nie były już tak udane jak dwa pierwsze i do hodowli weszło niewiele pochodzących z nich egzemplarzy.

AJAKS z Rybia

Do oddziału poznańskiego przybył w roku 88 z NRD sześcioletni LENTO v. Drachenberg ur. 10.03.02r. (o: KAI v.d. Sabinchenstadt, m: ANKA v. Drachenberg), był własnością p.p. Janiny i Ryszarda Goetzów – hodowla „An-Ro-Ge”. Krył w latach 89-91 i pozostawił po sobie dość liczne potomstwo a wśród nich reproduktory – DAL AL.-Ka-Ir (m: ASTERINA Ber-Rott), CH Pl. GRAF Fer-Nor (m: ARINA od Aldony), BASZMAN In Territus (m: PIGWA z Dźwierzut) oraz kilkanaście suk hodowlanych m.in. DARIĘ Al-KA-Ir – założycielkę hodowli „Śląska Gwara”.

DARIA Al-KA-Ir

 

Oddział w Szczecinie również wzbogacił się o psy importowane z zachodu. P.p. Makowscy za Szczecina sprowadzili z Holandii AJAX-a Lucky Clover ur. 29.04.86r. (PKR II-XII-2236, o: HABOR v.d. Runderkraal, m: HERA v.d.Solokennel). Eksterierowo nie był to udany pies, wysokonożny, nieco przerośnięty z bardzo spionowanymi tylnymi kończynami. Użyto go kilkakrotnie w hodowli i jego potomstwo, przynajmniej to, które pokazało się na wystawach, było dużo lepsze od niego samego m.in. BACCARA z Dworu Coci (m:CELI z Dworu Wandy), PASJA-CHANTAL Szczęśliwa Koniczynka (m: ASTA od Hardego). Również do Szczecina przybyła z RFN suka BIA v. Erbhof ur.16.11.89r. (PKR II-LXIX-14046, o: RASKO v. Weisem Hirsch, m: DAISY v. Kldekannal) sprowadzona przez p. Annę Bujanowską. Z suka tą była ciekawa historia, otóż nie zakwalifikowano jej do hodowli na przeglądzie hodowlanym za względu na nietypowy, jak to określono wygląd. Jakaż była konsternacja, gdy na Krajowej Wystawie w Szczecinie w 92r. niemiecki sędzia ADRK p. H. Teschke przyznał jej w klasie otwartej I lokatę i CWC. Suka ta później uzyskała tytuł championa Polski i dała miot pod przydomkiem „An-Mi-Bu”, którego ojcem był CH Pl. GRAF Fer-Nor.

                W roku 89 p. Jan Borzymowski sprowadził do swojej hodowli „od Beliny” nowego importa – tym razem z RFN. Był nim inbredowany 3:3 na słynnego INT CH  Zw. Europy IVES-a Eulenspiegel – CID Eulenspiegel z hodowli p. Marieanne Bruns z Molln (ur. 18.04.89r., PKR II-XXXIV-6914, o: FARO v. Kloster Loccum, m:RAPUNZEL Eulenspiegel), zwany w domu Dylem. Kontuzja przedniej kończyny, jakiej doznał w wieku szczenięcym, uniemożliwiła mu jakąkolwiek karierę wystawową, chociaż nie był to pies, którym by można było się zachwycać. Miał jedną rzecz zachwycającą –  mianowicie idealną górną linię –  wysoki kłąb, prosty grzbiet. Ze względu na dobre pochodzenie, idealny grzbiet a pomimo stwierdzonej u niego dysplazji w stopniu nie eliminującym wówczas  z hodowli pies ten był dość chętnie używany jako reproduktor. Championat uzyskało sześcioro jego potomków –  ALI Koto (m: ANDY Szept), KREON z Kuny (m: GARDA z Kuny), PROT i PERSHING od Beliny (m: NEL od Beliny), TELA Alofan (m: ROZA Neon), MENTOR z Ciaputkowa (m:DUMA z Ciaputkowa) – wszystkie weszły do hodowli. Oprócz nich do hodowli wszedł jeszcze ASTOR Osiedle Parkowe (m: MAGIA z Wilhelmowa) – reproduktor w oddziale Białystok i sporo suk.

CID Eulenspiegel

Do hodowli „Neckar” z Sosnowca przybyła z Węgier suka LIDA Kharon ur. 20.01.89r. (o: ARANY v. Tablick, m: DOLLY Kharon), z synem INT CH ALFA Remedium – FADIREM Neckar dała w 91r. miot „R” a w nim reproduktory – RINO Neckar i ROKI Neckar. Z następnego miotu tej suki ur. w 92r. po zakupionym w RFN do hodowli „Neckar” ALF-ie v.d. Silbergrube pochodzi założycielka hodowli „Mendog” – WIGA Neckar, z kolejnego po ARDAN-ie (import USA) – FARA Neckar (hod. „Zbichro”) .

Z hodowli, które wystartowały z 2-giej połowie lat 80-tych a bazowały na sukach wyhodowanych w kraju, należałoby poświęcić nieco uwagi kilku najbardziej znanym. Jedną z nich jest tarnobrzeska hodowla „z Ciaputkowa” p. Alicji Saganiak. Matką pierwszych szczeniąt urodzonych w tej hodowli 12.10.85r. była BONA od Beliny (ur. 10.09.83r., o: INT CH ALF Remedium, m: CERA od Maruchy), ojcem – LADYS J:R. Z miotu tego pochodził warszawski reproduktor CH Pl. ATOS z Ciaputkowa i suka hodowlana ARIA z Ciaputkowa (hod. „z Gołkowa”). Z następnego miotu BONY i LADYSA (suka ta była kryta wyłącznie LADYSEM J:R), urodzonego w 87r. pochodzi gdański reproduktor BOHUN z Ciaputkowa i suka hodowlana BRYZA z Ciaputkowa (hod. „z Zambrowa”), z kolejnego, ur. w 88r. – pozostawiona w macierzystej hodowli DUMA z Ciaputkowa oraz DASZA z Ciaputkowa (hod. „Hejowo”). Z potomstwa tej pary weszła jeszcze do hodowli ur. w 90r. HEIDI z Ciaputkowa, która dała miot pod przydomkiem „z Magicznej Koszykarskiej Piątki”. Drugą suką hodowlaną była w „Ciaputkowie” CZARNA BERTA Łódź Charona (ur. 12.04.84r., o: CH Pl. ARS Omen, m: BELLA Droga do Hadesu), którą po odchowaniu 2 miotów sprzedano. DUMA z Ciaputkowa – udana, wzorcowa suka – dała 2 mioty nim dopadła ją choroba i śmierć. Pierwszy w 90r. po CH Pl. BRANDO z Wielkiej Żuławy a w nim sukę hodowlaną KERĘ z Ciaputkowa (hod. „Persona Grata”) i następny w 92r. po CID-zie Eulenspiegel, z którego pochodzi reproduktor CH Pl. MENTOR z Ciaputkowa i kilka suk hodowlanych.

W roku 86 urodził się pierwszy miot rottweilerów w hodowli „z Orlich Szlaków” p. Eugeniusza Nagiela z Częstochowy. Suka ESTI Neckar (ur. 09.06.83r., o: MIŚ z Domu Laby, m: BEZA Droga do Hadesu), pokryta CH Pl. CARLO spod Modrzewia dała miot „A”, a w dwa lata później po CH Pl. BRANDO z Wielkiej Żuławy miot „B”. Kolejną suką w tej hodowli była DERIKA Aklap (ur. 01.06.89r., o: LADYS J:R, m: BERTA Ajma). Ze skojarzenia DERIKI z zakupionym do hodowli „Neckar” w Niemczech CH Pl. ALF-em v.d. Silbergrube pochodzi pozostawiona w macierzystej hodowli BELLA z Orlich Szlaków a także BIANCA z Orlich Szlaków (hod. ”z Domu Baszki”), z urodzonego w 94 r. miotu po CH Pl. ELFIE Dak pochodzi reproduktor CEDRO z Orlich Szlaków należący do oddziału w Częstochowie. Następnie 2 mioty DERIKA Aklap dała pod przydomkiem „z Motyli”. Hodowla „z Orlich Szlaków” posiada również własnego reproduktora – odkupionego z Łodzi CH Pl. DEX -a Śląska Gwara.

Kolejną hodowlą z tamtych lat była hodowla „z Doliny Jamny” p. Eugeniusza Kostki z Katowic. Do hodowli tej należał reproduktor CH Pl. DINO Neckar, a także jego syn – ur w 87r. reproduktor AMAL z Doliny Jamny (m: FUNIA Omen). FUNIA Omen (ur. 09.04.83r., o: CH Pl. ARS Omen, m: ALFA od Beliny) dała kilka miotów z CH Pl. DINO Neckar – ostatni w 93r. – miała wówczas prawie 10 lat! Suką hodowlaną w tej hodowli była też ABRA z Wielkiej Żuławy (ur. 02.10.83r., o: CAR Omen, m: ALFA Remedium), która uprzednio dała 2 mioty pod przydomkiem „z Małego Rancza”. W hodowli „z Doliny Jamny” ABRA dała jeszcze 5 miotów – 3 po CH Pl. DINO Neckar, 2 po AMALU z Doliny Jamny, z których ostatni wydała na świat w 9-tym roku życia. Z licznego potomstwa ABRY w macierzystej hodowli pozostała ur. w 88r. po CH Pl. DINO Neckar – COMA z Doliny Jamny kojarzona później ze swoim ojcem i przyrodnim bratem AMALEM. Z AMALEM – synem CH Pl. DINO Neckar – skojarzono też później córkę COMY i DINO – GAYĘ z Doliny Jamny (ur. w 95r. miot „G”). Jak widać – w hodowli tej, jak w żadnej innej, stosowano daleko posunięty chów wsobny z ukierunkowaniem na CH Pl. DINO Neckar. Z miotowego rodzeństwa COMY z Doliny Jamny do hodowli weszły też CORA (hod. „Gorzowska Hacjenda”) i CLEA (hod. „Ew-Ma-Do”), z następnego miotu ABRY i DINO – ur. w 89r. ETNA z Doliny Jamny (hod. „Polska Syberia”) a z kolejnych – już po AMALU – ur. w 91r. LEDA z Doliny Jamny (hod. „Neckar”, później „Kami Ada”) oraz NOSTRA z Doliny Jamny (hod. „Poczet Królewski”).

Rok 87 dał także początek szczecińskiej hodowli „Duma Ewy” p. Ewy Wilk. CH Pl. NORA od Jancola (ur. 01.01.85r., o: CH Pl. GERO spod Modrzewia, m: AMI od Beliny) pokryta LADYSEM J:R dała w pierwszym miocie CH Pl. OLD NERONA Duma Ewy. Pies ten należał do macierzystej hodowli, był często wystawiany w kraju, gdzie odnosił spore sukcesy, plasując się w czołówce i wygrywając niejedną wystawę, był też wystawiany za granicą. Krył w latach 89-95 i pozostawił dość liczne potomstwo, spośród którego do hodowli weszło kilka reproduktorów – TIM i TOKAJ Duma Ewy (m: FARSA Duma Ewy), CH Pl. MROK Słodycz Gronowa (m: ASTA z Sowińskiego Młyna), ROLF z Dąbskiej Rafy (m: RIKA Bałamutka), DUKAT ze Wzgórza Waletów (m: BARBI Trójząb Neptuna) oraz sporo suk hodowlanych, spośród których wyróżniały się – CH Pl. MAFIA Radość Gienia – córka ONARY Panaceum i wnuczka CH Pl. CASPARA Remedium, ASTRA Smok z Pogodna (m: BETA Trójząb Neptuna). Z miotowego rodzeństwa CH Pl. OLD NERONA do hodowli weszła też OLD HERA Duma Ewy – hod. „ze Stobnicy”.

Z następnego miotu CH Pl. NORY od Jancola ur. 18.03.88r. po CH Pl. BRANDO z Wielkiej Żuławy pochodził reproduktor należący do oddziału Łódź CH Pl. FILON Duma Ewy oraz suki hodowlane – FARSA Duma Ewy zasiliła macierzystą hodowlę, FEST BABA Duma Ewy (hod. „As Sadake”) i FIGA Duma Ewy (hod. „ Mandrzej”). CH Pl. FILON Duma Ewy przez kilka sezonów wystawowych był niepokonany i przeważnie zajmował czołowe lokaty. Był też wystawiany z powodzeniem za granicą. Jako reproduktor krył w latach 91-95 po czym został wycofany z hodowli ze względu na stwierdzoną dysplazję. Pozostawił sporo potomstwa, które weszło do hodowli – kilkanaście reproduktorów m.in. CH Pl. CIRUSA Hematyt (m: BURZA z Kieleckiej), APUSA z Choin (m: BERTA z Czarnego Rynku), ASTORA Bringo (m: CH Pl. BASTA od Różyckich) oraz wiele suk hodowlanych a wśród nich CH Pl. SANDY Śląska Gwara (m: DARIA Al-Ka-Ir), która pozostawała w hodowli Śląska Gwara.

CH Pl. FILON Duma Ewy

CH Pl. NORA od Jancola w 1990r. dała kolejny miot – znowu po LADYSIE J:R, z którego suka – AZJA Duma Ewy pozostała w macierzystej hodowli a w 91r. następny miot po CIDZIE Eulenspiegel. FARSA Duma Ewy była kilkakrotnie łączona ze swoim przyrodnim bratem CH Pl. OLD NERONEM Duma Ewy. Z potomstwa tej pary (oprócz reproduktorów TIMA i TOKAJA) do hodowli weszły suki – TOSKA Duma Ewy (hod. „Wajber”) oraz ZELMA Duma Ewy (hod. „z Willanny”).

Również w 87r. zapoczątkowały swoją działalność hodowle – „z Kuny” p. Katarzyny Jaroszyńskiej z Warszawy oraz „z Tarnogórskiej Sztolni” p. Artura Kostorza z Tarnowskich Gór. Dzieje hodowli „z Kuny” pięknie opisała jej właścicielka na łamach „Rottweilera” nr 4/97. Wspomnieć należy tylko dla chronolicznego porządku, że pierwszą suką w tej hodowli była SABA od Jancola (ur. 30.10.82r., o: KAZAN HELIOS z Grunwaldu, m: AMI od Beliny), która 21.01.87r. ze skojarzenia z synem INGO z Divokych Kamenu – BIESEM z Sufczyna dała czołową sukę tej hodowli – GARDĘ z Kuny. GARDA pokryta w 90r. LORDEM v. Hause Duffenter dała bardzo ładnego, eleganckiego psa – reproduktora GEMA z Kuny oraz sukę hodowlaną GUZIĘ z Kuny (hod. „z Zagorzynka”). W 91r. po Borgvaale PRINZ of DARKNESS – BELLĘ z Kuny (hod. „Szlem”),a w 92r. po CIDZIE Eulenspiegel – plasującego się w wystawowej czołówce reproduktora CH Pl. KREONA z Kuny, który odziedziczył po swym ojcu przepiękną linię grzbietu. W roku 95 po CH Pl. AJAKSIE z Rybia urodził się ostatni miot GARDY a w nim reproduktor MAGNAT z Kuny, pozostawiony w macierzystej hodowli MAGIC z Kuny oraz suka hodowlana MANILA z Kuny (hod. „Olkuska Dolina”). Następną suką w tej hodowli jest CH Pl. BESTA Dom Argosa (ur. 21.11.91r., o: CLIFF v. Aachener Tor, m: CH Pl. TORA z Czarciej Gawry), która łączona z CH Pl. AJAKSEM z Rybia dała m.in. urodzone w 96r. FANTĘ z Kuny (hod. „Odemon”), FLORĘ z Kuny oraz pozostawioną w macierzystej hodowli FAMĘ z Kuny. Do hodowli należy też znany i chętnie wykorzystywany reproduktor AJAKS z Rybia, o którym wspomniane było wcześniej.

MAGNAT z Kuny

Protoplastą hodowli „z Tarnowskiej Sztolni” była ładna typowa suka CH Pl. AKARTA Aratak (ur. 07.12.85r., o: CARLO spod Modrzewia, m: ELLEN Neckar). Pokryta w 87 r. synem INT CH ALFA Remedium – CH Pl. BRUCE LEE od Imbrona urodziła pierwszy miot a w nim reproduktora – KARATA z Tarnogórskiej Sztolni – psa z czołówki wystawowej oraz KONTRĘ z Tarnogórskiej Sztolni, która pozostała w macierzystej hodowli. W następnym roku AKARTA Aratak dała miot po CH Pl. BRANDO z Wielkiej Żuławy (miot „R”), z kolejnego, ur. w 90r. po MAXIE spod Modrzewia pochodzi suka hodowlana EBRA z Tarnowskiej Sztolni (hod. „Raciborska Dolina”). KONTRA z Tarnowskiej Sztolni łączona z MAXEM spod Modrzewia dała w 90 r. sukę hodowlaną BESI z Tarnowskiej Sztolni (hod. „Osada Koksu”) a w 91r. reproduktora AZANA z Tarnowskiej Sztolni i sukę hodowlaną AFRĘ z Tarnowskiej Sztolni (hod. Rzymianin”). Kolejna suka tej hodowli DINA z Doliny Jamny (ur. 17.01.89r., o: CH Pl. DINO Neckar, m: FUNIA Omen) pokryta CH Pl. MENTOREM z Ciaputkowa dała w 93r. reproduktora CEDRO z Tarnowskiej Sztolni i CANĘ z Tarnowskiej Sztolni – oboje pozostawiono w macierzystej hodowli. Dołączyła do nich DOXA z Mazowieckiej Doliny (ur. 04.07.94r., o: PAX Predator, m: CH Pl. GRETA Alma). Hodowla „z Tarnowskiej Sztolni” sprowadziła też z Czechosłowacji dwa psy, jednym z nich był ur. 30.11.91r. BOSTON Vadium (o: CIPPY Mar-Sar, m: AIREEN Alexia), niestety pies ten dość wcześnie padł. Drugim jest reproduktor pochodzący z tej samej, co poprzednik hodowli – DASTON Vadium (ur. 12.05.94r., o: Simeberges RAMBO v. Trollegen, m: AIREEN Aleksja).

W roku 1988 urodził się pierwszy miot w czynnej do dziś hodowli „Andoria” p. Gąsowskiej z Sulejówka. Miot ten dała suka DAFNI z Wielkiej Żuławy (o: MONTI z Dworu Kingi, m: ALFA Remedium) skojarzona z LADYSEM J:R . Pochodzi z niego suka hodowlana AXA Andoria (hod. „Zandalle”), z następnego, również po LADYSIE J:R – reproduktor BORIS Andoria (hod. „z Gościńca”). Z miotu tego w 90r. po LORDZIE v. Hause Duffenter pochodzi suka hodowlana DOXA Andoria (hod. „Villanova”) a z urodzonego w 91r. znów po LADYSIE J:R dwie suki hodowlane pozostawione w macierzystej hodowli – MEGI i MAMBA Andoria. Dziećmi MEGI są pokazujące się dzisiaj na ringach wystawowych – OZZY Andoria i OLGA Andoria, które również należą do hodowli „Andoria”.

Z 88r pochodzą pierwsze rottweilery z przydomkiem „Versor” należącym do p. Jana Czerwińskiego z Sopotu. Suka DIRAE Pretorianin (ur. 06.10.95r. ,o: INT CH ALF Remedium, m: ACCA Pretorianin) pokryta MISIEM Neckar dała miot „A” a w nim ARIĘ Versor (hod. „Arktos”) i ALMĘ Versor (hod. „Czumiza”), a w następnych latach po CH BOSFORZE Dardanele – BIKĘ Versor, pozostawioną w macierzystej hodowli, CEKĘ Versor (hod. „Miliana”) oraz CYMĘ Versor (hod. „Medianus”), w 91r. po BOHUNIE z Ciaputkowa – reproduktory DEBI-ego i DON-a Versor. BIKA Versor była dwukrotnie kryta BOHUNEM z Ciaputkowa dając w 92r. ELZĘ Versor (hod. „z Hauu Wardu”) i ELBĘ Versor oraz reproduktora EPIRA Versor. Obecnie suką hodowlaną w tej hodowli jest ELBA Versor, pozostała też w niej córka ELBY i INT CH Pl. BRUTUSA Assarion – ur. w 96r. HERA Versor.

Na rok 88 przypada także początek działalności hodowli „od Toma z Gór” p. Joanny Piwońskiej z Tomaszowa Bolesławieckiego. Pierwszą suką w tej hodowli była TINA z Rybia (ur. 07.05.86r., o: LADYS J:R, m: LAWA Korund), która swym pierwszym miocie po CH Pl. DINO Neckar dała m.in. ARIKĘ od Toma z Gór (hod. „od Kopaczy”), AGBĘ od Toma z Gór (hod. „z Namiotu Centuriona”) i AGRĘ od Toma z Gór (hod. „z Ołtaszyna”), z następnego ur. w 89r. również po CH Pl. DINO Neckar pochodzi pozostawiony w macierzystej hodowli reproduktor BRUS od Toma z Gór, z kolejnego, ur. w 90r. po CH Pl. OLD NERONIE Duma Ewy – CH Pl. CYNTIA od Toma z Gór (hod. „Da-Sta-Kor”), CZAKMA od Toma z Gór (hod. „ od Nafciarza”) oraz CZAKA, która pozostała w hodowli „od Toma z Gór”. TINA z Rybia dała w sumie 7 miotów. Kryta dwukrotnie CH Pl. BONZO Kolonia Soni zostawiła jeszcze sukę hodowlaną ERIKĘ od Toma z Gór (hod. „od Kopsery”) oraz FIGĘ od Toma z Gór i z ostatniego miotu ur. w 94r. po CH Pl. WESTMANIE Kawalkada reproduktora GARETA od Toma z Gór. FIGA pozostała w macierzystej hodowli. Do hodowli tej należy też reproduktor BRANDO z Sowińskiego Młyna (ur. 23.09.91r., o: CH Darkstarr`s ALTER EGO, m: E.Z. PHANTASIE).

Pora jeszcze wspomnieć o kilku reproduktorach rodzimej hodowli, które w tamtych latach były chętnie wykorzystywane do krycia i mają swój udział w tworzeniu i rozwoju pogłowia naszych rottweilerów.

SUMO od Beliny (ur. 18.05.82r., o: BRIX v. Muchlental, m: CERA od Maruchy) należał do poznańskiego oddziału, krył w latach 86-92, pozostawił reproduktory – CEZARA Tom-Rott (m: CYTRA z Cisowego Wkrzańskiego), TEO BOOKERA Hanigród (m: MURA Nabab) i kilkanaście suk hodowlanych.

SEB z La Amistad (ur. 20.12.84r. o: KAZAN-HELIOS z Grunwaldu, m: INEZ z Rybia) mieszkał w Legionowie, krył w latach 87-93. W hodowli pozostało po nim kilka suk m.in. ZINA i ZARA z Rybia (hod. „Kawalkada”), META Aksjomat (hod. „z Gaju nad Ślężą”), RITA Neon (hod. „z Łomżyńskiej Gawry”), RENA Neon (hod. „Palatyn”), CH Pl. REXA Neon (hod. „Cum Laude”).

REXA Neon i THEONA TEMIDA Cum Laude

CH Pl. SZAMAN z Czarciej Gawry (ur. 31.03.84r., o: INT CH Pl. ALF Remedium, m: NAJA Korund) należał do oddziału w Łodzi i był najlepiej wykorzystanym w naszej hodowli synem swego sławnego ojca. Ten zaliczający się w swoim czasie do wystawowej czołówki pies pozostawił sporo doskonałego i utytułowanego potomstwa. Tytuły Champ. Pl. zdobyły – OMEGA Nizenkol (m: BETI Kryzys), RAJA Nizenkol (m: CH Pl. KONTRA Nizenkol) – suka ta uzyskała także tytuł Inter Championa, ASTI Bryzaga (m: ŁAZA Niegodziwa Trójka), BONZO Kolonia Soni (m: BEBA Eskort), CENTO Simbanata (m: NATA od Jancola), SZOGUN z San Remo (m: DELTA z Kleryki). Oprócz tych utytułowanych do hodowli weszły jako reproduktory – SZULER z Reymontowa (m: SZAJBA Kawalkada) – efektowny pies z wystawowej czołówki, ISTER Ajma (m: DORKA Kharon), ERMS z Działek Helenówka (m: CH Pl. GAJA Alet), AKO i AMAL z Krojanty Dwór (m: BERTA Cyborg). Z licznej gromady córek SZAMANA wymienię jeszcze RUMBĘ z Głęboczka – matkę CH Pl. EGONA Eksterminator, RAISĘ Nizenkol (hod. „Mipaja”), ARISĘ z Działek Helenówka (hod. „ z Latyńskiego Domu”), REMĘ Panaceum – babkę CH Pl. PAXA Predator. SZAMAN z Czarciej Gawry krył w latach 86-93.

CASPAR Remedium

MAX z Gleboczka

RAJA Nizenkol

W latach 87-94 krył też CH Pl. CASPAR Remedium (ur. 11.03.85r., o: EKART Neckar, m: Kora z Rybia). CASPAR pozostawił po sobie wiele potomstwa a wśród nich championat uzyskały – DIUK z Kamiennego Ganku (m: POLA Drawsko), PARNA i PASJA Panaceum (m: CH Pl. KAJA z Głęboczka), BONA znad Jeziora Dobrąg (m: AFFI z Grabowego Sadu), DEMON Ursa Minor (m: DENORA Złoty Skarabeusz), CHER Concordia (m: RAFA z Dąbskiej Rafy), TAPI Madejowy Skarb (m: TALIA od Jancola) – wszystkie weszły do hodowli. Oprócz nich do hodowli weszło kilkunastu synów CASPARA i sporo suk hodowlanych.

TAPI Madejowy Skarb

CH Pl. MAX z Głęboczka (ur. 15.02.86r., o: LADYS J:R, m: ALTA Remedium) był jednym z ładniejszych synów LADYSA J:R, miał piękną głowę nadającą psu przyciągający uwagę wyraz. Początkowo należał do oddziału w Olsztynie, potem przeniesiono go do Białegostoku. Krył w latach 88-93. Pozostało po nim sporo hodowlanego potomstwa a wśród niego reproduktory – CH Pl. TED Extragen (m: GAMA od Maruchy), DANDYS z Piastów Opolskich (m: AMMA z Piastów Opolskich), RED i ROCKY Zimowa Droga (m: RUMBA Respekt) – ROCKY-ego sprzedano potem do Rosji, RAMZES Respekt (m: FAZI Kryzys), ATAMAN z Łomżyńskiej Gawry (m: RITA Noen) a także suki, z których najbardziej znane to ROMA Respekt – założycielka hodowli „od Różyckich”, jej miotowa siostra RUMBA Respekt – hod. „z Zielonej Willi”, CYBETA z Piastów Opolskich i CH Pl. ELIDA z Piastów Opolskich – hod. „Antidotum”. CH Pl. MAX z Głęboczka również należał do hodowli „Antidotum”.